Dünya

İspanyollardan Türk zeytinyağına yoğun ilgi

İZMİR (İGFA) –Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, Türkiye Zeytin Dairesi’nin tarihi bir süreç yaşadığına işaret ederek, Türkiye’nin 2022/23 sezonunda 735 bin ton sofralık zeytin verimi ile dünyada birinci sırada yer aldığını vurguladı. zeytinyağında 421 bin ton verimle dünyada ikinci sıraya yükseldi.

Türkiye’nin ABD’den sonra en büyük ihracat pazarı olan İspanya’da zeytinyağı ihracatında başarılı olduklarını belirten Başkan Er, “Ticaret Bakanlığımızın uyumu ile dünya zeytinyağının yüzde 50’den fazlasını karşılayan İspanya, 27 Kasım’dan 1 Aralık’a kadar 22 şirketimizle tek başına hasat yapılacak.Yıl ortasında Sektörel Ticaret Heyeti düzenledik.120’den fazla ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi.” söz konusu.

Er, Uluslararası Zeytin Kurulu’nun rakamlarına göre İspanya’nın 2020/21 döneminde 1,4 milyon tonluk üretimle dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi olduğunu ve dünyadaki toplam zeytinyağı üretiminin yüzde 46’sını oluşturduğunu vurguladı.

AB’nin toplam zeytinyağı üretiminin yaklaşık yüzde 80’inin İspanya tarafından gerçekleştirildiğine işaret eden Er, “Yıllık 537 bin ton zeytinyağı tüketimi ile dünyada ilk sırada yer alan İspanya, aynı zamanda önemli bir zeytinyağı ithalatçısı konumunda. 2021/22 sezonunda İspanya’ya zeytinyağı ihracatımızı artıracağız. Değer bazında yüzde 4 artarken yüzde 16 artışla 23.9 milyon dolar döviz geliri elde ettik” dedi.

Davut Er, Zeytin ve Zeytinyağı Kesim Çalıştayı ve 2021 Ödül Töreni ile sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte başarılarını kutlayacaklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu